Wystrój wnętrz – jak to wszystko ogarnąć?

Każdy, kto niedawno kupił mieszkanie, staje przed wyzwaniem urządzenia go. Wystrój wnętrz jest bardzo ważny, bo ma wpływ nie tylko na to jak będziemy się czuć w swoich czterech kątach. To w jaki sposób urządzimy mieszkanie wpływa na naszą psychikę, nawet na nasze powodzenie w życiu. Być może niektórzy uznają, że to jest śmieszne, ale Chińczycy dawno już odkryli feng shui, czyli planowanie przestrzeni w taki sposób, by osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne, starożytne feng shui miało wpływ na urządzanie wsi, a nawet całych miast w Chinach!
Jeśli więc nie masz pomysłu jak urządzić mieszkanie, poczytaj o feng-shui – może ci się to przydać lub zainspirować do własnych pomysłów.

Kiedy środki są ograniczone

Urządzanie wnętrz w dzisiejszych czasach jest łatwe, jeśli mamy dużo pieniędzy i nie musimy liczyć się z wydatkami. Wystarczy znaleźć dobrego projektanta wnętrz i zlecić mu wykonanie fajnego projektu. Projektant urządzi nam mieszkanie, ekipa remontowa wykona wszystko według planu, tragarze wniosą zamówione meble, a nam jedynie zostanie uregulować rachunki. Niestety na taką ekstrawagancję nie każdy może sobie pozwolić. Dzisiaj jednak większość osób musi odkładać pieniądze miesiącami i meblować pokoje miesiąc po miesiącu. Jakie są dzisiejsze trendy? Co zrobić żeby wystrój wnętrz nie był utrapieniem?

Nowe trendy

Teraz modne są jasne, stonowane barwy. Pomieszczenia pomalowane na biało lub pastelowo sprawiają przyjemne wrażenie. W takich miejscach dobrze się czujemy i odpoczywamy, a taką właśnie funkcję ma spełniać dom. Jeśli chodzi o kolorystykę, to ostatnio królują beże, kremy i biel. Jasne ściany optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli chcemy nadać pokojom wyrazistości możemy zdecydować się na dodatki, które będą akcentować tylko niektóre przedmioty. Na przykład niebieski żyrandol, czerwona narzuta na łóżko, czy wściekle żółte poduszki porozrzucane na sofie.
Jeśli chodzi o oświetlenie – w pokojach powinno być jasno. Ciemne żarówki będą nas przytłaczać i mogą wpływać na nasze postrzeganie świata. Pamiętajmy też, że światłem możemy operować. Oprócz tradycyjnego żyrandola mamy przecież do wyboru jeszcze kilka innych opcji: oświetlenie punktowe, oświetlenie ledowe, kinkiety, lampy stojące czy też lampki przenośne.

Ściany

A co ze ścianami? Zostawić je w kolorze czy położyć tapetę? Tapety także wracają do łask, można więc przejrzeć oferty sklepów z tapetami i wybrać coś w swoim stylu. Położenie tapety na jednej ze ścian na pewno doda każdemu pomieszczeniu uroku. Na rynku mamy spory wybór tapet: tapety winylowe, lateksowe laminowane lub fototapety drukowane. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na tapetę, fajnym urozmaiceniem przestrzeni może być naklejka ścienna. Zajmuje mniej miejsca, jej położenie na ścianie jest banalnie proste, a taka naklejka jest fajnym elementem dekoracyjnym. Wystrój wnętrz musi mieć ręce i nogi.

Zagospodarowanie przestrzeni

W przypadku małych pomieszczeń pamiętajmy o rozmieszczeniu wszystkich sprzętów tak, by maksymalnie wykorzystać każdy centymetr miejsca. Na rynku mamy obecnie gro różnych minimalistycznych rozwiązań dla małych pomieszczeń, wystarczy znaleźć coś co będzie nam odpowiadało i pasowało do naszego mieszkania. W małych mieszkaniach fajnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne, na przykład łóżko które pełni rolę mebla do spania i mebla wypoczynkowego. Wszystkie wnęki warto zabudować, by spełniały rolę szaf, a wyposażenie dodatkowe takie jak stoły czy krzesła powinny być składane, wtedy zajmują mniej miejsca i w momencie, gdy nie są potrzebne mogą być umieszczane gdzieś w kąciku, w którym nikomu nie będą przeszkadzać. Dużo takich mebli znajdziemy na serwisach aukcyjnych.