Szafy metalowe w domu

Zawsze mamy bardzo dużo problemów z dobraniem do siebie części wyposażenia domu. Czy ten kolor będzie pasował? A może lepiej wkomponuje się inny materiał? Najpierw musimy zdecydować się na ogólny styl naszego mieszkania. Czy decydujemy się na nowoczesność, czy cofamy się o kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Szafy metalowe cechują się tym, że łatwo można na nie nałożyć kolor. W ich przypadku nie musimy się martwić o kolorystykę, lecz ich fakturę. Mebel z tego materiału odbija znaczną ilość światła przez co nabiera połysku. Wrażenie to przeważnie przy dobrym kształcie szafy idealnie wpasuje się w styl minimalistyczny lub w wiele innych gałęzi stylu nowoczesnego. Rogi powinny być ostro zakończone, ogólnie szafa powinna sprawiać wrażenie dynamicznej. Do tego, jeżeli jest to mebel otwarty nie można robić na nim składu przeróżnych rzeczy. Aby zachował swój styl potrzebuje porządku, czystości. Zaś szafy wnękowe, najlepiej wpasują się gdy nie posiadają na głównych drzwiach wielu szczegółów, są proste, przedzielone jedną, bądź dwoma listwami. Szafy metalowe zdecydowanie bardziej pasują do stylu nowoczesnego, rzadko kiedy widzimy w tego typu domach drewno.

Metal znalazł swoje miejsce

Ponad 20 lat temu na rynku meblowym dominowały produkty drewniane. Można to zauważyć w wyposażeniu starszych mieszkań, na przykład mieszkań osób w starszym wieku. Spadek udziałów mebli drewnianych nie jest spowodowany tylko ograniczeniami co do wycinki ale również modą. Dużo bardziej cenimy sobie porządek i dynamiczność. Meble drewniane paradoksalnie znajdziemy zarówno w mieszkaniach zbudowanych na najmniejszym kapitale jak i tych, w które włożono kosmiczne kwoty. W wyposażeniu klasy średniej dominuje metal. Przykładem pokoi wyposażonych w drewniane meble wysokiej jakości są biura w budynkach rządowych. Wiele osób pracujących w domu, we własnym biurze, właśnie tak je wyposaża. Takiego rodzaju pokój sprawia wrażenie elegancji, kunsztu i spokoju. Jest idealnym miejscem do prowadzenia rozmów, załatwiania spraw biznesowych. Odczuwa się pewnego rodzaju prestiż. Ważnym jest w takim biurze również oświetlenie. Najczęściej stosuje się łagodne, wprowadzające klimat światło. Meble zakończone są łagodnymi łukami, drewno na siedzeniach obijane materiałami. Przeważnie jest to kolor zielony lub czerwony. Szafy przeważnie mają drzwiczki ze szkła, za którym widnieje szereg książek.

Drewo kontra metal

Jeżeli mamy bardzo mały kapitał i kupujemy używane meble, w 90% będą one drewniane, do tego w okleinie. Ich jakość jest bardzo niska, łatwo je zniszczyć. Cała konstrukcja trzyma się tylko na gwoździach. Ale oczywiście one również mają swój styl. Takie meble mogą przypomnieć nam lata 80, gdzie tylko garnki były robione z metalu. Tak więc to czy zdecydujemy się na szafę drewnianą czy metalową zależy od wielu czynników. Na ten moment najpowszechniejsza jest opcja metalowa. Ceny są przystępne przez co portfel przeciętnego Polaka jest w stanie je udźwignąć. Coraz mniejszy udział mebli wiąże się z nakładanymi ograniczeniami na wycinkę drzew. Drewno z lasów liściastych jest lepsze, lecz produkują one znacznie więcej tlenu do atmosfery. Dlatego cena dobrej jakości drewnianego mebla znacznie poszybowała w górę. Metal wybił się bardzo szybko na rynku i ustalił nowy styl. Przypasował on do naszego tempa życia. Połysk i dynamika współpracują z porządkiem. Tak samo jak minimalistyczny styl. Drewno jednak w wyposażeniu domu nadal bierze udział. Przede wszystkim widzimy go w pomieszczeniach biurowych. Znakomitym przykładem jest biuro prezydenta w Białym Domu.

Kategorie: Nowe trendy